Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim wraz ze społecznością I LO zorganizowało 17 września br. VII Młodzieżowy Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w Powiecie Radzyńskim. Jest to data, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako jedna z najbardziej tragicznych kart w historii naszej ojczyzny. Tego dnia obchodzimy rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Jak przypomniała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, Ewa Grodzka, podczas rozpoczęcia rajdu - tego dnia armia sowiecka wkroczyła na nasze ziemie od wschodu, pod przykrywką niesienia pomocy, "wbijając nam de facto nóż w plecy".
Wydarzenie miało charakter sportowy, edukacyjny, turystyczny i patriotyczny. Uczestnicy odwiedzili miejsca pamięci narodowej w powiecie radzyńskim, składali hołd pomordowanym w czasie walk o niepodległość ojczyzny, z naciskiem na osoby, które zginęły w podczas II wojny światowej ze względu na 85. rocznicę jej wybuchu.
„Niesamowita lekcja historii”
Honorowym patronem wydarzenia był Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, który przywitał wszystkich uczestników rajdu. W swoim przemówieniu skierowanym do uczniów podkreślił, że pamięć o takich wydarzeniach, jak 17 września, jest "niesamowitą lekcją", która uczy nas, jak powinniśmy postępować jako naród, aby nigdy nie być bezbronnymi i pozostawionymi sami sobie.
"Dzisiaj nasza pozycja i w Europie, i w sojuszach jest zdecydowanie lepsza. Wierzę w to, że jesteśmy bezpieczni, ale to nie znaczy, że powinniśmy zapominać. Powinniśmy wybaczać, ale powinniśmy pamiętać" - mówił starosta Szczepan Niebrzegowski.
Dyrektor Ewa Grodzka również zwróciła uwagę na edukacyjną wartość rajdu, który jest nie tylko formą promocji turystyki i sportu, ale także okazją do zadumy i refleksji nad trudnymi momentami w historii Polski.
Rajd patriotyczny
Trasa rajdu przebiegał przez: Radzyń Podlaski (I LO) – Plac Wolności w Radzyniu Podlaskim – ścieżka rowerowa do ul. Kleeberga – Zabiele – Paszki Małe – przekroczenie drogi nr 19.00. – Sitno - Borki – Tchórzew – Bełcząc – Czemierniki – Radzyń Podlaski. Rajd zakończy się na rynku w Radzyniu Podlaskim. Trasa liczy około 45 - 50 km. W wydarzeniu wzięło udział około 100 osób.
Pamięć o bohaterach
Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresję Rosji sowieckiej na Polskę odbyły się na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim. Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona dopuściła się agresji na Polskę, która toczyła od 1 września walkę z III Rzeszą. Zamordowano 20 000 polskich oficerów, policjantów urzędników Rzeczpospolitej. Setki tysięcy obywateli zostało zesłanych do łagrów lub wysiedlonych w głąb Rosji. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, delegacja samorządów z terenu powiatu radzyńskiego, harcerze oraz uczniowie złożyli wieniec i zapalili znicze. W uroczystości udział wzięli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego Tomasz Stephan, Przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Gałecki, Burmistrz Czemiernik Arkadiusz Filipek, Wiceburmistrz Radzynia Podlaskiego Bożena Lecyk, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Daniel Grochowski, Wójt Gminy Borki Marcin Czyżak, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Ewa Grodzka oraz nauczyciele i uczniowie.
Wyruszając w dalszą drogę
Po uroczystościach w Radzyniu, uczestnicy wyruszyli w dalszą drogę, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych. Rajd ten jest organizowany już po raz siódmy i z każdym rokiem przyciąga coraz więcej uczestników, dla których jest nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu i pamięci o przeszłości.
Tekst i fot: M.M. I.G.
Komentarze obsługiwane przez CComment