29 listopada, w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, zapraszamy na wernisaż wystawy prac Pawła Brodzisza pt. „Linoryt” . Początek o godz. 18.00.
Linoryt to tradycyjna technika grafiki, która polega na tym, że rysunek wycina się w matrycy, którą jest linoleum. Jest to żmudna i czasochłonna praca, która wymaga skupienia, ponieważ nie ma tutaj miejsca na pomyłki. Do wycinania używa się małych dłutek o różnych kształtach. Gotowa matryca przedstawia grafikę w lustrzanym odbiciu. Linoryt należy do technik druku wypukłego. Oznacza to, że wyżłobione miejsca po odbiciu pozostaną białe, a wypukłe będą czarne. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej używając farby drukarskiej. W obecnych czasach ta technika jest rzadko używana lecz daje oryginalny i niesamowity efekt.
Paweł Brodzisz – urodzony w 1975 r. Mieszka i tworzy w Łęcznej. W 2005 r. ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, specjalizacja malarstwo – najchętniej maluje w technice olejnej. Grafikę tworzy najczęściej w technice druku wypukłego – linoryt.
Grafikę (linoryt i monotypię) po raz pierwszy zaprezentował na wystawie indywidualnej w 2017 r. W jego twórczości graficznej dominują dwa tematy: pejzaż oraz kobieta. Obok malarstwa i grafiki interesuje się fotografią, plakatem oraz historią Łęcznej. Wystawiał w kraju i za granicą (19 wystaw indywidualnych i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych). Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jest laureatem nagrody Jesień Plastyczna Hrubieszów 2005, nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego (2013) oraz Łęczyńskiego Odyńca Kultury (2015).
Komentarze obsługiwane przez CComment