Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

KULTURA I HISTORIA

TOP 10 Radzyńskiego Ośrodka Kultury

Urząd Miasta Radzyń Podlaski / Anna Wasak

- Z wielką satysfakcją przyjmuję sprawozdanie z rocznej działalności Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Za to, że ta działalność prowadzona jest właśnie w taki sposób, pragnę Panu i Pańskiemu Zespołowi serdecznie podziękować w imieniu swoim i - myślę - w imieniu zdecydowanej większości mieszkańców Radzynia – podsumował sprawozdanie dyrektora Roberta Mazurka z rocznej działalności Radzyńskiego Ośrodka Kultury burmistrz Jerzy Rębek na sesji Rady Miasta 28 stycznia.

- Z dumą słucham moich kolegów samorządowców: burmistrzów i wójtów, którzy zazdroszczą nam ożywienia kulturalnego w Radzyniu w Radzyniu – dodał włodarz. – Dziękuję serdecznie i proszę tylko: niech Pan dalej tak działalność ROK prowadzi.

Z grona 126 imprez, jakie w omawianym okresie zostały przygotowane dla mieszkańców naszego miasta, Robert Mazurek wspólnie z pracownikami wybrał i przedstawił TOP 10 – tj. dziesięć imprez, które cieszyły się największą popularnością wśród Radzyniaków. Oto one...

1. Telewizja Radzyń

Telewizja Radzyń została utworzona w ramach dofinansowania kwotą 90 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu powstała strona internetowa www.telewizjaradzyn.com, kanał na YouTubie oraz aplikacja PWA. W ciężkim czasie pandemii koronawirusa było to medium, dzięki któremu ROK krzewił kulturę wśród mieszkańców Radzynia i nie tylko. Przez 12 tygodni realizacji projektu, każdego dnia przewidziane były trzy bloki programowe. W pierwszym emitowana była Radzyńska Kronika Filmowa, która przypominała wcześniej zarejestrowane, ciekawe wydarzenia z miasta i powiatu. Wieczorem było można posłuchać wierszy autorstwa lokalnych poetów, których tomiki wydał Radzyński Ośrodek Kultury. Z kolei w części popołudniowej znalazły się pozostałe zrealizowane programy. Były to m.in. rozmowy z ludźmi kultury, artystami, pasjonatami z naszego regionu, transmitowane na żywo wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle teatralne, programy typu stand-up), programy poświęcone zdrowemu stylowi życia, zabytkom naszego miasta, galerie sztuki oraz bajki na dobranoc. W sumie zrealizowanych zostało ponad 250 programów. Kontynuacją tego projektu jest wprowadzenie już w lutym br. Telewizji Radzyń do sieci kablowej.

2. Projekt „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski”

Album przyrody Radzynia Podlaskiego

 

W 2021 r. ROK realizował projekt „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski” dofinansowany kwotą 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Skierowany był on do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radzynia i powiatu radzyńskiego. Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej uczestników, propagowanie wiedzy przyrodniczej, a także inspirowanie do praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska. Kilkunastu pasjonatów fotografii szkoliło się pod okiem zawodowego filmowca, przyrodnika i fotografa Rafała Sieka. Podczas zajęć wykonane zostały fotografie, które znalazły się w albumie „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski”, a także na wystawie „4 pory roku. Przyroda w mieście Radzyń Podlaski” wyeksponowanej w „Galerii na Płocie” ROK. Powstała też diaporama podsumowująca projekt, a najaktywniejsi uczestnicy zajęć otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

3. „Kolorowanki z Radzynia”

image001
image002
image003
image004
image005
image006

„Kolorowanki z Radzynia” są wynikiem akcji przeprowadzonej przez ROK oraz portal internetowy Kocham Radzyń Podlaski. W czasie epidemii koronawirusa, przez 20 kolejnych dni (od 15 kwietnia do 4 maja), publikowane były obrazki zachęcające dzieci do ich kolorowania. Osoby biorące udział w zabawie przesyłały zdjęcia ze swoimi pracami, dzięki czemu powstała okładka publikacji. Inicjatywa cieszyła się tak ogromną popularnością, że dostrzegły ją media regionalne i ogólnopolskie. O „Kolorowankach z Radzynia” mówiła m.in. „Panorama Lubelska” TVP3 Lublin, a także poinformował „Teleexpress Extra” TVP INFO.

4. Radzyń dla Niepodległej!

Niepodległa do hymnu! Radzyń dla Niepodległej!

Ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa nie mogliśmy jak co roku spotkać się z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W związku z tym ROK zaprosił do akcji „Radzyń dla Niepodległej!”. W ramach przedsięwzięcia odbyła się wystawa „1920 wojna światów”, koncert Macieja Miecznikowskiego pt. „Wyśpiewać 100 lat niepodległości” oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Każdy chętny mógł to zrobić we własnym domu, nagrać ten występ i przesłać do ROK. Z nagrań powstał film, na którym Radzynianie wspólnie śpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Nagranie, bijące rekordy wyświetleń, można obejrzeć na kanale YouTube Telewizji Radzyń.

5. Letnia Scena ROK

Cykl plenerowych inicjatyw kulturalnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, które odbywały się w radzyńskim parku przez wszystkie niedziele lata. W tym roku, przed radzyńską publicznością wystąpili m.in. Gabriel Fleszar, Piotr Selim, Magdalena Steczkowska, Jan Kondrak, Jacek Musiatowicz oraz zespoły „Chłopcy z Placu Broni” i „Kolektyw”.

6. Wakacyjne „Kino pod Chmurką”

Cykl plenerowych projekcji, w ramach których wyświetlonych zostało pięć produkcji podzielonych na trzy kategorie: „Kino dla każdego”, „Kino dla najmłodszych” i „Kino dla smakoszy”. Każdy z seansów, odbywający się na polanie od strony trawiastej pałacu Potockich, gromadził setki mieszkańców naszego miasta.

7. Wydanie tomiku poezji Jacka Musiatowicz pt. „Wróżyczka”

Tomik Jacka Musiatowicza „Wróżyczka” został wydany w ramach 8. edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Rekomendację do niego napisał sam Ernest Bryll. 7 marca odbyła się jego promocja. Autor, wspólnie z synem Michałem, zagrał koncert, który zadedykowany był wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet. Podczas niego gościnnie wystąpiła też żona artysty – Wiola.

8. Zwiedzanie z przewodnikiem aresztu Gestapo i UB w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych

2 marca, w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu, ROK udostępnił do zwiedzania, młodzieży i zainteresowanym mieszkańcom miasta oraz powiatu radzyńskiego, piwnice dawnego aresztu Gestapo i UB. Pod opieką przewodników każdy mógł poznać krwawą tajemnicę budynku przy ul. Warszawskiej 5a. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – z propozycji skorzystało blisko 500 osób w 20 grupach wycieczkowych.

9. Wystawa Elżbiety Dzikowskiej pt. „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?”

W dniach 7-25 sierpnia, w „Galerii na Płocie” ROK (ogrodzenie stadionu miejskiego na wysokości ścieżki rowerowej „Bulwar nad Białką”) zaprezentowana została wystawa podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej pt. „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?”. Fotografie ukazywały jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach.

10. Zlot Foodtrucków - Uczta Uliczna w Radzyniu

W samym środku wakacji (24-26 lipca) polana od strony północnej pałacu Potockich w Radzyniu stała się najsmaczniejszym miejscem na całym Podlasiu. Przez trzy dni trwał tam festiwal dobrego jedzenia. Na chętnych nowych smaków czekały Food Trucki oferujące dania reprezentujące kuchnię z całego świata. Była też bezpieczna strefa z ławostołami, gdzie każdy mógł bez przeszkód zajadać pyszności z busów. Wszystko odbywało się przy wyśmienitej pogodzie i dobrej muzyce.

Dodajmy, że działaniami ROK były zainteresowane media regionalne i ogólnopolskie. Robert Mazurek zaprezentował informacje z Teleexpressu Extra i TVP3 Lublin, gdzie działania ROK na bieżąco były omawiane zarówno w Panoramie Lubelskiej jak i programie „Poranek między Wisłą i Bugiem”.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: