Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 134)
Gmina wiejska Radzyń Podlaski, po Radzyniu i powiecie radzyńskim, jest trzecim samorządem, który w swoich insygniach nawiązał do Grota z Ostrowa pieczętującego się herbem „Rawicz”.
Herb Gminy Radzyń Podlaski przedstawia w czerwonym polu głowę białego (srebrnego) niedźwiedzia. Ma ona otwartą paszczę z czterema kłami, z której wystaje żółty (złoty) jęzor. Poniżej znajduje się poziomo ułożona kłoda. Jest ona w kolorze żółtym (złotym) i ma dwa wystające sęki – po jednym z góry i z dołu. Z kolei flagę gminną stanowi płat sukna o proporcjach 5 do 8. Ma ona pięć pionowo ułożonych pasów o różnej szerokości. Środkowy, w kolorze czerwonym, jest najszerszy i ma rozmiar 4/8 szerokości flagi. Centralnie umieszczono na nim godło herbowe. Ponadto z każdej strony flagi znajdują się po dwa węższe pasy. Patrząc od drzewca są to pasy czerwony i biały (srebrny), a po drugiej stronie żółty (złoty) i czerwony. Każdy ma rozmiar 1/8 jej szerokości. Natomiast pieczęć gminy ma kształt koła o średnicy 36 mm. W środku znajduje się głowa niedźwiedzia z kłodą, którą zamyka otok perłowy. Następnie zobaczymy pisane dużymi i drukowanymi literami napisy. U góry jest to „GMINA” a u dołu „RADZYŃ PODLASKI”. Napisy z dwóch stron oddzielone są od siebie ażurowymi sześciopromiennymi gwiazdkami. Zewnętrzną część pieczęci stanowi linia ciągła, która zamyka jej pole.
Insygnia zostały ustanowione uchwałą Nr XII/63/2015 Rady Gminy Radzyń Podlaski z dnia 16 września 2015 roku w sprawie ustanowienia herbu, sztandaru, flagi, baneru i flagi stolikowej i pieczęci GMINY RADZYŃ PODLASKI oraz zasad ich stosowania.
Głowa niedźwiedzia z jęzorem, jaką zobaczymy w insygniach Gminy wiejskiej Radzyń Podlaski, nawiązuje do herbów Radzynia i powiatu radzyńskiego. Wszystkie w sposób pośredni łączą się Grotem z Ostrowa, który w 1468 roku lokował na prawie magdeburskim miasto. Pieczętował się on herbem „Rawicz”, który przedstawia czarnego niedźwiedzia (z wystającym jęzorem) i siedzącą na jego grzbiecie pannę. Z kolei kłoda z dwoma sękami zaczerpnięta została z herbu „Cielepała” (pionowo ułożony pień o trzech korzeniach, dwóch sękach i dwóch liściach). Pieczętowali się nim Cebulkowie, możny ród z Czechowa (obecnie dzielnica Lublina), którzy w XV wieku byli posiadaczami znacznych terenów wchodzących w skład dzisiejszej gminy. Zasługi Cebulków dla tych ziem są ogromne. Mikołaj Cebulka, kanclerz ks. Witolda, w 1420 roku założył tutaj wieś Białkę Niżną. Od jego spadkobierców dobra te odkupił Kazimierz Jagiellończyk, który przekazał je w dzierżawę Grotowi z Ostrowa. Ten z kolei uzyskał przywilej na założenie miasta w Kozimrynku (obecny Radzyń Podlaski).
Herb gminy Radzyń Podlaski
Flaga gminy Radzyń Podlaski
Pieczęć gminy Radzyń Podlaski
Komentarze obsługiwane przez CComment