Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 217)
W Paszkach Dużych (gm. Radzyń Podlaski), naprzeciwko szkoły stoi krzyż, który jest nie tylko symbolem religijnym, ale także ważnym pomnikiem historycznym. Upamiętnia on Longina Domańskiego, młodego mieszkańca wsi, który oddał swoje życie za Ojczyznę.
Longin Domański, pseudonim „Skromny”, był sierżantem Armii Krajowej. Jego tragiczna śmierć miała miejsce 24 sierpnia 1946 roku, kiedy to w wyniku zdrady został śmiertelnie postrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Mając zaledwie 25 lat, zmarł w szpitalu w Łukowie.
Krzyż został postawiony przez kolegów przed domem Longina Domańskiego. Władze komunistyczne naciskały na jego usunięcie, jednak nikt nie odważył się tego zrobić. Sołtys wsi odważnie wtedy odpowiedział, że „Ja go nie stawiałem i usuwać nie będę”.
Krzyż w całości wykonany jest z drewna i ma szerszą podstawę, na której wyryto napis: Ś.(krzyż)P. / LONGIN / DOMAŃSKI / SIERŻANT A.K. / SKROMNY / ŻYŁ LAT 25 / ZGINĄŁ OD KULI / U.B. / DNIA 24 VIII 46 / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI /. Nad podstawą krzyża umieszczono ryngraf z orzełkiem w koronie. Ptak ma wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na piersi, natomiast w szponach trzyma banderolę z nieczytelnym napisem.
Do krzyża przymocowana jest metalowa pasyjka z promienistym daszkiem, a jego najbliższe otoczenie jest wybetonowane i ogrodzone metalowym płotkiem. Pod krzyżem można znaleźć kwiaty, które są wyrazem pamięci i szacunku dla tego, który oddał życie za wolną Polskę.
Krzyż poświęcony Longinowi Domańskiemu w Paszkach Dużych jest nie tylko symbolem religijnym, ale także ważnym miejscem pamięci narodowej, przypominającym o bohaterstwie i poświęceniu młodych ludzi w walce o wolność Ojczyzny. Jest to miejsce, które skłania do refleksji i przypomina o trudnej historii Polski, ale także o odwadze i determinacji tych, którzy nie poddawali się w obliczu przeciwności.
Komentarze obsługiwane przez CComment