26 maja, w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, odbył się wernisaż malarstwa Marka Leszczyńskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć zbiór trzydziestu kompozycji pod tytułem „Stroje ludowe”.
Skąd u artysty pomysł na „Stroje ludowe” – temat podjęty przed ponad dekadą i do dziś kontynuowany? Każdy znający nieco twórczość Marka Leszczyńskiego słusznie zauważy, że motyw wpisuje się w jego fascynację kulturą ludową. Zapytajmy jednak samego twórcę...
Przed kilkoma laty, na otwarciu wystawy „Strojów ludowych” w rodzinnym Międzyrzecu, Marek Leszczyński przyznawał, że najgłębszych źródeł inspiracji należałoby szukać właśnie tam, na ulicy Narutowicza 7, gdzie urodził się i przez ćwierć wieku mieszkał. Niedaleko domu stał młyn parowy, i w każdy targowy czwartek ulicę szczelnie zastawiały furmanki z okolicznych wiosek. Odświętne ubrania przyjezdnych zdążyły stracić pierwotny blask, czego jako mały chłopiec nie był świadomy. W biednych latach pięćdziesiątych kobiety donaszały już tylko relikty dawnej świetności: pasiaste spódnice, fartuchy i chusty, w tłumie trafiała się nieraz męska sukmana jakiegoś gospodarza. Kompletne stroje można było oglądać jedynie podczas procesji Bożego Ciała. „Wtedy traktowałem je jako coś jarmarcznego” – przypomni sobie Marek Leszczyński.
Kiedy jako malarz miał już pewną świadomość etnograficzną, powróciło doń to dziecięce wspomnienie, pozwalając dostrzec w tradycyjnym ubiorze nie tylko kontrasty, ale i rytmy, harmonię. „Powstał wtedy pomysł na cykl obrazów abstrakcyjnych operujących takimi środkami wyrazu jak pasy zróżnicowane ze względu na szerokość, kierunek, barwę, walor. Zarzuciłem to jednak, kierując się ku wypracowanym już wtedy idealizacjom, stylizacjom i syntezom.” – dodaje artysta.
Pierwsze obrazy przedstawiające kobiece stroje ludowe zadebiutowały w 2013 roku w Woli Osowińskiej podczas sesji naukowej „Tam na Podlasiu”, a dwa lata później oczarowały chińską publiczność w Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie (NAMOC). Dzisiaj ten malarski zbiór liczy trzydzieści kompozycji.
Marek Leszczyński to artysta malarz, pedagog, regionalista, inicjator Plenerów Rodzinnych, od lat siedemdziesiątych związany z Radzyniem Podlaskim. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Jego malarstwo mieści się w nurcie szeroko rozumianej sztuki figuratywnej. Warunkuje je specyfika Pogranicza – barwnego, wielokulturowego, oscylującego pomiędzy sacrum Wschodu i zachodnim profanum. Marek Leszczyński ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. Dania, Francja, Niemcy, USA, Kanada). Ilustrują też publikacje o charakterze popularyzatorskim i poetyckim.
Komentarze obsługiwane przez CComment