Sława Przybylska zostanie uhonorowana tytułem Honorowy Obywatel Powiatu Radzyńskiego. Zadecydowali o tym radni podczas sesji 9 lutego. Piosenkarka odbierze tytuł 10 marca podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia Powiatu Radzyńskiego.
Sława Przybylska urodziła się 2 listopada 1931 roku w Międzyrzecu Podlaskim, który do 1975 roku należał administracyjnie do Powiatu Radzyńskiego. Dzieciństwo i pierwsze lata nauki spędziła na Podlasiu, zaś jako piętnastoletnia dziewczyna opuściła na zawsze rodzinny dom i miasto. W 1946 roku rozpoczęła edukację w podkrakowskich Krzeszowicach, a następnie kontynuowała naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie.
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Służby Zagranicznej, uzyskując w 1954 roku dyplom i kwalifikacje ekonomisty. Rok 1957 okazał się przełomowym i najważniejszym w życiu artystycznym Sławy Przybylskiej. Podwójne zwycięstwo w konkursie Polskiego Radia, a następnie w konkursie Telewizji Polskiej na najlepszego piosenkarza amatora rozpoczęło pasmo sukcesów młodej piosenkarki i przesądziło o wyborze drogi życiowej i zawodowej. W następnych latach podejmuje naukę w Szkole Muzycznej i Radiowym Studiu Estradowym. Druga połowa lat pięćdziesiątych jest początkiem kariery artystycznej i estradowej Sławy Przybylskiej.
Ogromny sukces przynosi jej nagranie w 1958 roku piosenki z muzyką Lucjana Kaszyckiego „Pamiętasz była jesień” do filmu Wojciecha Hasa „Pożegnania”. W latach 1958-1960 nagrała piosenki do filmów: „Popiół i diament” i „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Rozstanie” Wojciech Hasa, „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka. Uczestniczy w kształtowaniu życia kulturalnego Polski, inicjując powstanie Teatrzyku Piosenki „Tingel-Tangel”. Występowała w kabarecie Kazimierza Krukowskiego „U Lopka”, Jana Pietrzaka „Pod Egidą” oraz kabarecie „Kurierek”. W latach 1983-88 była związana z Teatrem na Targówku w Warszawie.
Ważne miejsce w działalności piosenkarki zajmują pieśni i piosenki Żydów Polskich oraz piosenki izraelskie, w tym szczególnie muzyczne motywy biblijne. Na przełomie wieków XX i XXI uczestniczyła w Festiwalach Kultury Żydowskiej, przyczyniając się do popularyzacji kultury tego narodu oraz działając na rzecz polsko-żydowskiego porozumienia.
Za wybitne zasługi i osiągnięcia Sława Przybylska odznaczona została m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011). Ponadto jest laureatką Diamentowego Mikrofonu (2015), a w 2012 roku, z okazji 80. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej, została wyróżniona medalem „Pro Masovia”.
Sława Przybylska nadal koncertuje, w 2023 roku wydała płytę pt. „Pamiętasz była jesień” poszerzoną o nowe utwory, która jest jej 17. albumem studyjnym.
Komentarze obsługiwane przez CComment