Radzynizmy – lokalne powiedzonka, zwroty i wyrażenia, które choć przez wielu zapomniane, wciąż potrafią rozbawić, zadziwić i… przypomnieć dzieciństwo u babci na podwórku. Andrzej Kowalski, niezmordowany tropiciel językowych perełek z Radzynia i okolic, ponownie podzielił się z naszą Redakcją swoją kolekcją. Tym razem dostajemy mieszankę dosadnych ripost, barwnych określeń i powiedzonek, które – choć czasem szorstkie – pachną autentycznością. Bo jak coś było – to „było i już!”.
Magia bajki, wzruszenia i ogromne zaangażowanie – to wszystko mogliśmy podziwiać podczas niezwykłego przedstawienia „Calineczka” w wykonaniu uczniów, rodziców i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radzyniu Podlaskim. Pełne kolorów kostiumy, piękna scenografia i szczere emocje aktorów stworzyły niezapomniane widowisko, które poruszyło serca publiczności.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii autorstwa Piotra Skowronka, która doskonale oddaje klimat tego wyjątkowego wydarzenia.
W środowy wieczór, 18 czerwca, w jednym z domów znajdujących się na terenie powiatu radzyńskiego doszło do dramatycznego odkrycia. Odnaleziono ciało policjanta zatrudnionego w Komendzie Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim.
w związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach informacjami dotyczącymi miejscowości Żabików, pragnę stanowczo wyjaśnić, że nie są prowadzone ani planowane działania zmierzające do likwidacji szkoły w Żabikowie, jak również nie ma żadnych planów przeniesienia Urzędu Gminy do pałacu. Informacje te są nieprawdziwe i nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a nade wszystko są nielogiczne.
W bieżącym roku szkolnym Lubelski Kurator Oświaty ogłosił Wojewódzki Konkurs dla samorządów uczniowskich pod nazwą „Aktywny Samorząd Uczniowski”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zgłoszono do niego aż 141 projektów w czterech kategoriach: społecznej – 54 projekty, edukacyjnej – 32 projekty, ekologicznej i prozdrowotnej – 33 projekty, kulturalnej i artystycznej – 22 projekty.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim umożliwia swoim podopiecznym skorzystanie z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, realizowanych w siedzibie Ośrodka w sali numer 1. Potrzebę uzyskania tego rodzaju pomocy należy zgłosić w sekretariacie MOPS lub u pracownika socjalnego właściwego terenu.
Aleksandra Nakonieczna, tegoroczna absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, uczestniczyła w edukacyjnym wyjeździe do Brukseli. Wyjazd był nagrodą za zdobycie wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Partiach i Ruchach Politycznych, organizowanym przez Wydział Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Maja Gąsior, uczennica klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, uzyskała tytuł laureatki konkursu przedmiotowego z chemii organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Uczennica została również finalistką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego "UNIchem".
Jak co roku, teren zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Branicy Radzyńskiej wypełnił się dźwiękami muzyki instrumentów dętych. "Popołudnie z muzyką - III Festiwal Orkiestr Dętych" okazał się prawdziwym świętem muzyki, gromadząc tłumy mieszkańców i gości.
W środę, 12 czerwca 2025 r. o godzinie 11:30, w Technikum im. Wincentego Witosa w Woli Osowińskiej odbyło się niezwykłe spotkanie w ramach realizacji Rocznego Programu Doradztwa Zawodowego. Naszym gościem był Michał Skowron – marynarz pokładowy, absolwent Policealnej Szkoły Zaocznej w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, pochodzący z miejscowości Nowiny w gminie Borki.
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas technikum, nauczyciele, wychowawcy oraz dyrektor szkoły Beata Żurawska-Polkowska.
Michał Skowron – obecnie pracujący w firmie ESVAGT, zajmującej się ratownictwem morskim na Morzu Północnym – opowiedział o swojej niecodziennej ścieżce zawodowej. Ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w Woli Osowińskiej, następnie szkołę średnią w Łukowie, przygodę z morzem rozpoczął na Akademii Morskiej w Szczecinie (obecnie Politechnika Morska w Szczecinie), gdzie ukończył studia wyższe. Zdobył także tytuł technika administracji w naszej policealnej szkole zaocznej.
W niedzielę, 15 czerwca 2025 roku, mieszkańcy gminy Borki oraz goście z całego regionu spotkali się na jubileuszowym, XV Spotkaniu z Pieśnią i Tradycją Weselną. To wyjątkowe wydarzenie już od lat przyciąga miłośników kultury ludowej przypominając o pięknie i znaczeniu dawnych tradycji weselnych.
13 czerwca w pięknych wnętrzach pałacu Potockich, gdzie mieści się sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z Mają Wolny, znaną podróżniczką, dziennikarką i autorką reportażu „Pociąg do Imperium. Podróże po współczesnej Rosji”. Spotkanie poprowadził Robert Mazurek, a wszystko odbyło się w ramach cyklu „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.
Często zdarza wam się tankować, a potem narzekać, że na stacji paliw kilka kilometrów dalej ceny benzyny czy ropy były sporo niższe? Nasza propozycja pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Przynajmniej raz w miesiącu publikujemy ceny paliw na stacjach w Radzyniu Podlaskim i okolicach. Jesteśmy przekonani, że będą to przydatne informacje dla osób, które przykładają sporo uwagi do każdego tankowania.
Wojna, propaganda, kontrola, ale i codzienność zwykłych ludzi – to wszystko spotyka się na trasie, którą przebyła Maja Wolny, przemierzając współczesną Rosję. W jej książce „Pociąg do Imperium” podróż koleją staje się nie tylko sposobem przemieszczania się, ale też kluczem do zrozumienia kraju, który – jak się okazuje – mimo upływu czasu wciąż nosi w sobie znamię dawnego imperium. W rozmowie z Robertem Mazurkiem autorka opowiada o spotkaniach z ludźmi, którzy milczą i mówią zarazem, o granicach – tych fizycznych i mentalnych – oraz o strachu, który dziś, tak jak i dawniej, kształtuje rosyjską rzeczywistość.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Mają Wolny, które odbędzie się w piątek, 13 czerwca 2025 roku o godzinie 19:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim w ramach 56. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. To niepowtarzalna okazja, by osobiście porozmawiać z autorką o książce, która dziś brzmi jak ostrzeżenie – i jak wezwanie do uważnego słuchania świata.
Na terenie gminy Radzyń Podlaski trwają intensywne prace związane z rozbudową infrastruktury oświetleniowej. Władze samorządowe zleciły realizację projektów oświetlenia ulicznego w dziewięciu miejscowościach, a kolejne inwestycje są już na etapie planowania.
Zakończyła się XIV edycja prestiżowego konkursu „Gospodarstwo Roku” organizowanego przez Spółdzielnię Mleczarską Spomlek. Wydarzenie zwieńczyła uroczysta gala, która odbyła się 5 czerwca 2025 roku i była okazją do uhonorowania rolników, którzy z pasją, profesjonalizmem i nowoczesnym podejściem prowadzą gospodarstwa mleczne na najwyższym poziomie.
Gmina Radzyń Podlaski realizuje nowoczesne podejście do edukacji już od najwcześniejszych lat. W ramach wsparcia z Unii Europejskiej, pochodzącego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), zrealizowano projekt „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu”, którego celem było połączenie nowych technologii z dbałością o zdrowy rozwój dzieci.
Powiat Radzyński to nie tylko geograficzna przestrzeń – to historia, tradycja, przyroda i niezwykli ludzie. Jeśli potrafisz dostrzec i uchwycić to, co wyjątkowe i ulotne, zapraszamy Cię do udziału w konkursie fotograficznym.
Tematyka konkursu obejmuje trzy kategorie: zabytki (od majestatycznych pałaców po zapomniane kapliczki), przyrodę (od mglistych poranków po dzikie zwierzęta) oraz ciekawe miejsca (pełne historii, duszy i pasji mieszkańców). Każda z tych kategorii to szansa, by pokazać Powiat Radzyński z własnej, niepowtarzalnej perspektywy.
W niedzielne przedpołudnie, 8 czerwca, leśna polana na Uroczysku Baran koło Kąkolewnicy ponownie wypełniła się modlitwą, sztandarami i biało-czerwonymi wiązankami. W miejscu, gdzie w latach 1944–45 NKWD oraz Formacja Wojskowa LWP wymordowały 1500 żołnierzy polskich formacji niepodległościowych i cywilów, odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające ofiary tamtych zbrodni.
4 czerwca 2025 roku uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim wzięli udział w konkursie dla szkół muzycznych I stopnia „Siemiatyckie Smyki”, który odbył się w Siemiatyczach. Z ogromną radością informujemy, że reprezentanci naszej szkoły powrócili z nagrodami głównymi oraz licznymi wyróżnieniami, co stanowi dowód ich talentu, pracowitości oraz pasji do muzyki.
W dniu 5 czerwca 2025 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim odbył się wyjątkowy PIKNIK RODZINNY, który zgromadził uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół placówki. Było to radosne święto wspólnoty, pełne uśmiechu, zabawy i wzruszeń.
Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami, jakie dzisiaj (8.06) usłyszeli wierni radzyńskich parafii - Świętej Trójcy, Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich.